Jeśli zakupy włoskich produktów to tylko w delikatesach internetowych

Któż z nas nie marzy o cieple Toskanii zaklętej w pomidorowym sosie do makaronu lub specyficznie palonej włoskiej kawie, której smak przywodzi na myśl południe Włoch. To wszystko, a nawet więcej, bo przepyszne włoskie sery, mąkę czy słynną włoską oliwę, posiada w swej ofercie internetowy sklep z artykułami z Włoch. Smak Włoch przyniesie nam, chociażby włoska palarnia kawy czy sos do makaronu.


Dzisiejsza Italia to nie sos do makaronu


Ktoś kiedyś podobno autorytatywnie stwierdził, iż współczesną stolicą kulinarna świata jest Francja, bezczelnie uznając, iż tylko restauracje mieszczące się w przewodniku Michelina są godne, by otrzymywać decydujące o wysokiej klasie gwiazdki. Tymczasem w samej Europie południowej, zwłaszcza w basenie Morza Śródziemnego, od czasów starożytnych miał miejsce proces tworzenia się podwalin dzisiejszego kształtu Europy. I nie mamy tu na myśli rozwoju politycznego czy etnicznego naszego kontynentu. Prawda jest taka, że żadna z okolicznych cywilizacji, ani egipska, ani żydowska nie pozostawiła po sobie takiego śladu w kulturze kulinarnej (oczywiście, oprócz miejscowych obecnie państw „barbarzyńskich”), jak klasyczne cywilizacje antyczne, grecka i rzymska.


Włoska palarnia kawy


Częstokroć, zapominamy o tym, i o tak trywialnych sprawach, jak to, że zarówno oliwa z oliwek, sos, jak i większość przypraw i warzyw ma swoje źródło w kulturze Grecji lub starożytnego Rzymu. Tak, więc żadne chyba z państw współczesnej Europy nie ma w swych zdobyczach kulinarnych tylu nawarstwiających się pokładów tradycji z tylu historycznych okresów. Lokalne społeczności poszczególnych włoskich regionów przez wieki dbały o swe unikalne tradycje żywieniowe i dzięki temu możemy cieszyć się smakiem włoskiego sera w wielu odmianach; przykładowo słynny parmezan i szynka parmeńska będą się różnic od swych odpowiedników z południa buta włoskiego, a pomidorowy sos ze środkowych Włoch też będzie miał swe lokalne odmiany – zależne od lokalnych przypraw.


Dodajmy tylko jako ciekawostkę, że u nas w Polsce znamy około 10-12 gatunków włoskiego sera, tymczasem odmian regionalnych uznanych we Wspólnocie Europejskiej za dobro regionalne jest około 70. Nie zapominajmy, więc iż współczesne Włochy, to nie tylko potrawy (jak pizza), które przyniósł nam okres Renesansu.


Włochy smakiem malowane


Truizmem będzie stwierdzenie, iż Włoch wniosły bardzo dużo do kulinariów światowych – wymieńmy choćby kilka najbardziej wyrazistych przykładów.

Jakkolwiek przyjmuje się, iż pierwsze kawiarnie (tutaj znów sądzilibyśmy, iż palmę pierwszeństwa dzierżyłyby, Francja lub Austria), czyli miejsca, w których można usiąść i kawę wypić powstały dość późno, bo w okresie nowożytnym w XVII w wieku, w Oksfordzie, to palarnia kawy, jako osobna instytucja była już znana w dużych miastach włoskich dużo wcześniej. Kawa, jako napój przyniesiona została do Europy z terenów granicznych między dzisiejszą Somalią a Etiopią, prawdopodobnie przez kupców arabskich, którzy z kolei kontaktowali się z włoskimi kupcami z Wenecji i Genui, nie powinien więc nas dziwić fakt, że to na północy Włoch bardzo szybko w każdym mieście była co najmniej jedna palarnia kawy.


Piszemy o włoskiej kawie, bowiem według specjalistów istniej coś takiego jak „włoski sposób palenia kawy”, który decyduje o głębokim, mocnym, często niemal korzennym i dymnym smaku włoskich kaw. To, że dzisiaj, słynna marka z Turynu lub mniejsze palarnie z Rzymu mogą poszczycić się taką jakością i niezmiennym smakiem, to też efekt wieloletnich poszukiwań w dziedzinie doboru podgatunków arabiki i robusta, sposobów mieszania i palenia.


Internetowy sklep z artykułami z Włoch


Podobnie jest i z innymi „zdobyczami” włoskiej kuchni, które proponuje nam internetowy sklep z artykułami z Włoch. Zwykły, o którym sadzimy, iż powstał jako przypadkowa mieszanina zaradnych gospodyń domowych z ubogiego południa buta włoskiego, to też zwieńczenie wielowiekowej tradycji. Sam pomidor, cebula, bazylia, czosnek i parę innych przypraw, które składają się na sos do makaronu, przybyły do Włoch już w okresie późnej starożytności lub też wczesnego średniowiecza, prawdopodobnie przez kraje Orientu, aż z Azji Środkowej. Szczęśliwie, pod ciepłym włoskim niebem, mianowany „królem włoskiej kuchni”, miał pomidor znakomite warunki do wzrostu.


Co ciekawe, wiele potraw, które wyznaczają standardy, czy to w rzymskiej trattorii, czy w pizzerii w Polsce, powstało jako potrawy wcale nie najwyższych klas społecznych. Smakowity sos do makaronu, jak i sam makaron, to efekt recesji gospodarczej ostatnich wieków sprzed zjednoczenia Włoch, a słynna neapolitańska pizza była raczej tanią przekąską warstw najuboższych.

palarnia kawy, sos do makaronu
Oliwy z Włoch - jak je kupować?
Poprzednie

Oliwy z Włoch - jak je kupować?

Dodaj recenzję
Jest esencjonalna, pełna słońca i głębi smaków, bo...
Czytaj dalej
Prosto z Włoch, rodzaje makaronu
Dalej

Makaronu smak to włoski znak

Dodaj recenzję
Kto raz był we Włoszech, ten na pewno zakochał się...
Czytaj dalej
Oliwa z oliwek właściwości, Włoskie oliwy

Mamma mia, oliwa!

Dodaj recenzję
Oliwa z oliwek ma mnóstwo doskonałych właściwości, które czynią ją doskonał...
Czytaj dalej
Dania włoskie, pomysł na makaron

Prawdziwie włoskie dania

Dodaj recenzję
Kuchnia włoska swoją popularność zawdzięcza głównie szybkości i prostocie p...
Czytaj dalej
Sklep z kawą, Kawa do ekspresu

Jak trafiliśmy na L'Oscuro?

Dodaj recenzję
Podczas jednej z naszych wycieczek do Toskanii pojechaliśmy do Sinalunga. T...
Czytaj dalej
Makaron, spaghetti

Zróbmy sobie dwie kluseczki

Dodaj recenzję
Gdy Włoch zaprasza Włocha na małą pogaduszki nie powie “wpadnij na kawę” - ...
Czytaj dalej
Sklep internetowy z kawą. Najlepsza kawa ziarnista

Cup of excellence

Dodaj recenzję
Jak już pisaliśmy rodzajów kawy jest wiele, dlatego wcale niełatwo dokonać ...
Czytaj dalej
Oliwy z Włoch, najlepsza oliwa z oliwek

Oliwy z Włoch - jak je kupować?

Dodaj recenzję
Jest esencjonalna, pełna słońca i głębi smaków, bogata w składniki odżywcze...
Czytaj dalej
Oliwa extra virgin, makaron włoski

Oliwa extra vergine

Dodaj recenzję
Zastanawiasz się jaką oliwę wybrać? Oczywiście postaw na oliwę extra vergin...
Czytaj dalej
Kawa ziarnista, Rodzaje kaw

Czas na kawę

Dodaj recenzję
Kawosze są podzieleni na grupy: wyznawcy kawy sypanej (a ci na tych, którzy...
Czytaj dalej
Oliwa z oliwek extra virgin, Makaron włoski

Królowa jest tylko jedna

Dodaj recenzję
Najlepszą dostępną na rynku oliwą jest ta opisana jako “extra vergine”. Kup...
Czytaj dalej